SEO için Sosyal Medya Nasıl Kullanılır? – Zamran Web Tasarım – Kurumsal web tasarımSEO için Sosyal Medya Nasıl Kullanılır?


 Sosyal medyanın SEO’yu etkilediği beş yolu sizlere anlatmaya çalıştık. Şimdi her birinin nasıl çalıştığı hakkında detayları anlatacağım.


1. Dizin Oluşturmayı ve Sıralamayı Kolaylaştıran İçerik Genişletme


Mükemmel bir dünyada, her yeni içerik yayınladığınızda, Google arama sonuçlarında birinci sayfada yer alır ve herkes buna bayılırdı.


 • İnsanların %25’inden fazlası ilk arama sonucunu tıklıyor ( kaynak )

 • İnsanların %75’i yalnızca birinci sayfadaki sonuçları tıklıyor ( kaynak )


Ne yazık ki, Google size hiçbir şey borçlu değil . Bir web siteniz olması, Google’ın, şirketinizin adı için yapılan aramalarda bile onu dizine eklemesi veya birinci sayfada göstermesi gerektiği anlamına gelmez!


Bob's Burgers'dan Louise'in sağ gözü seğirmiş bir GIF


KaynakYüksek otoriteye sahip rakiplerden resimlere, cevap kutularına ve bolca videolara kadar – birinci sayfa, küçülen bir fırsattır. Noktasal bir anahtar kelime stratejisi bile tek başına trafik çekemez. Yetenekli bir içerik yazarı çalıştırmadığınız veya YouTube’da veya görsel SEO’da gerçekten iyi olmadığınız sürece, tüm içeriğiniz ikinci veya daha düşük sayfada başlayacaktır .   


Bu, içerik üretmeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Sadece onu keşfetmek için başka bir yola ihtiyacın var! Sosyal medyaya girin. 


 • Sayfaları ve yayınları sosyal medyada paylaşmak, Google’daki sıralamalarından bağımsız olarak bu sayfalara trafik alır

 • Diğer kaynaklardan gelen daha fazla trafik, Google tarafından fark edilmek için daha fazla şans anlamına gelir – ya Google Chrome tarafından tanımlanan yüksek hacimli trafik veya daha sonra içeriğinize sosyal medya dışında bağlantı veren bu ziyaretçiler tarafından

 • Bu, daha hızlı indekslemeye (bir SEO eklentisi kullanmıyorsanız veya Google Search Console’da manuel indeksleme istekleri yapmıyorsanız) ve daha üst sıralarda yer alma veya daha üst sıralarda yer alma fırsatlarına yol açabilir.

 • Sosyal paylaşımlar , işiniz ve içeriğinizle zaten ilgilenen hedeflenmiş bir kitleye ulaşır, bu nedenle tıklamaları ve iyi etkileşim kurmaları olasıdır.  

 • Alakalı, faydalı içeriği düzenli olarak paylaşmak, hedef kitlenizi ve gelecekteki web sitesi trafiği potansiyelini oluşturur

 • Yine de yararlı olan eski içeriğe trafik çekmek için sosyal medyayı da kullanabilirsiniz (daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için eski içeriğinizi düzenli olarak güncellemenizi öneririz , ancak herkesin bunun için zamanı yoktur!)


İçeriğiniz güçlü kullanıcı etkileşimi sıralama sinyallerini davet ediyorsa (daha uzun oturumlar, derin kaydırma derinliği, ek sayfaları görüntüleme)… tam orada bir SEO büyüsü var.


2. Marka Bilinirliği = SEO Aşkı


İşinizi büyütmek için insanların sizi gerçekten tanıması gerekir . İster yerel bir tuğla-harç dükkanı ister uluslararası bir marka olun, adınızı hiç duymazlarsa yeni müşteriler getiremezsiniz.


Transylvania otelinden Mavis'in


KaynakSEO, organik anahtar kelime stratejileri ve diğer site içi optimizasyonlar aracılığıyla web sitenizin arama sonuçlarında bulunmasına yardımcı olur. Sosyal medya bunu bir üst seviyeye taşıyor .


 • Gönderilerinizin ve profillerinizin keşfedilmesini sağlamak için hashtag’ler ve anahtar kelimeler kullanılabilir, bu da insanları işletmenizi takip etmeye teşvik eder

 • İşletmeniz adına ilgili gönderilere yorum yapmak, o gönderiyle ilgilenen herkese görünürlük sağlar

 • Mutlu müşteriler, ürün veya hizmetinizle ilgili gönderilerde sizi etiketleyebilir, bu da görünürlüğünüzü tüm takipçilerine genişletir.

 • İnsanları işletmenizi etiketlemeye ve deneyimlerini arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaya teşvik etmek için markalı hashtag’ler de oluşturabilirsiniz.

 • TikTok’ta takipçisi olmayan bir hesap bile hızla viral olan ve binlerce takipçiye ulaşan bir video oluşturabilir.

 • Etkileyici pazarlamanın çok büyük olmasının bir nedeni var – etkileyici, işletmenizi etiketler ve işletmenizi daha geniş takipçi kitlesine ulaştırır.


Bu, sosyal medya SEO’suna nasıl bağlanır? Yine iş trafiğe çıkıyor. 


Sosyal medya aracılığıyla işletmeniz hakkında daha fazla farkındalık, bu platformlardan web sitenize daha fazla ziyaret anlamına gelir. Chrome kullanıyorlarsa Google bu davranışı görür. 


Sosyal içeriğinizden hoşlanan aynı kişiler , sattığınız ürünlere ihtiyaç duyduklarında veya arama sonuçlarında adınızı tanıyıp rekabette sitenizi tercih ettiklerinde    işletmenizi Google’a yönlendirmeleri daha olasıdır .


3. İşinizde Güven Oluşturun


Marka bilinirliği gibi, işletmenize duyulan güven de büyümek için çok önemlidir . Teklifiniz ne kadar pahalıysa (merhaba, B2B!), müşterilerinizin ne tür bir işletme olduğunuzu araştırmak da dahil olmak üzere iletişim kurmadan önce tonlarca araştırma yapma olasılığı o kadar yüksektir.  


 • Sosyal kanıt bir şeydir – insanlar size paralarını vermeden önce yorumları, referansları, istatistikleri, ödülleri ve daha fazlasını görmek isterler ve sosyal medya,sosyal kanıtları hem toplamak hem de paylaşmak için harika bir yoldur

 • Daha önce de belirtildiği gibi , sosyal medya kullanıcılarının %54’ü sosyal platformlarda ürün ve marka araştırıyor ( kaynak )

 • Nasıl yapılır içeriği, yardımcı olurken uzmanlığınızı sergilemenin harika bir yoludur – ve çok başarılı bir web siteniz yoksa, sosyal medyada paylaşmak, organik arama trafiğini ummaktan çok daha hızlı görünmesini sağlar.

 • Sosyal kanıt ve sosyal medyada paylaştığınız içerik aracılığıyla işletmenize ne kadar aşina olan tüketiciler, ürününüze veya hizmetinize ihtiyaç duyduklarında akıllarında o kadar ön planda olur.


Ve insanların işinizle ilgili yaptığı araştırma türü, sattığınız ürün ve onun işe yarayıp yaramadığıyla sınırlı değildir. Bütün çatlaklara ve çatlaklara bakıyorlar.


Çalışanlarınıza ve müşterilerinize iyi davranıyor musunuz? Çevresel açıdan sürdürülebilir olmak için önlemler alıyor musunuz? Hangi konulara önem veriyorsunuz? Topluluğunuza geri veriyor musunuz? 


Ofisten Michael Scott elinde Dünyanın En İyi Patronu kahve kupasını tutuyor ve


KaynakWeb sitenizdeki tüm bu alanlara derinlemesine girmek zor olabilir, ancak sosyal medyada özgün, insani yönünüzü göstermek ve harika marka hikayeleri anlatmak  kolaydır .


Hikaye anlatımınız için biraz yardıma mı ihtiyacınız var? İşletmeler için Marka Stratejisini Nasıl Oluşturacağınızı Öğrenin Örneklere ve şablonlara bağlantılar içerir!


4. Daha Büyük, Daha İyi Bağlantı Kurma İçin Sosyal Medya


SEO ortamı kaç kez değişirse değişsin, bir şey aynı kalır: geri bağlantılar, sıralamanızda BÜYÜK bir rol oynar . 


Geri bağlantılar, yani gelen bağlantılar, başka bir web sitesinden sizin web sitenize verilen bağlantılardır. Bu diğer web sitesi resmi olarak size Google’a onay veriyor. Yönlendiren site ne kadar kaliteli olursa, sonuç sizin için o kadar iyi olur.


Sosyal medyanın kendisi size geri bağlantılar vermez – sosyal profillerinizdeki web sitesi bağlantıları doğrudan trafiktir (bunları Google’ın UTM oluşturucusunda akıllıca etiketlemediyseniz ) ve yayınlar olarak sizin ve diğer hesapların paylaştığı içeriğinizin bağlantıları sosyal medya kapsamına girer. medya yönlendirme trafiği.


Ancak sosyal medyanın yönlendirdiği marka bilinirliği ve içerik güçlendirme kombinasyonu, daha fazla geri bağlantıya neden  olabilir .


Sosyal medya içeriğinizi deneyimleyen her kişi ve işletme, gerçekleşmeyi bekleyen potansiyel bir bağlantıdır . Forge ve Smith sitesindeki blog yazılarımda veri kaynağı olarak sürekli olarak diğer web sitelerini gösteriyorum ve bazılarını kesinlikle sosyal medya aracılığıyla buldum. 


Bir kez daha, sosyal medya SEO büyüsü iş başında!


5. Sosyal Medya Yerel SEO’yu Destekler


Yerel SEO, ağırlama, yemek ve eğlence gibi bazı sektörlerde ve gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazaları olan küçük işletmeler için çok önemlidir. İster normal bir arama ister sesli arama olsun, bölgenizdeki biri hizmetinizi ararken işletmenizin birinci sayfada görünmesini istersiniz.


Çocuk çizgi filminden Arthur'un


KaynakYukarıda NAP (isim, adres, telefon numarası) hakkında konuştuğumuzu hatırlıyor musunuz? NAP, yerel SEO’da çok büyüktür , çünkü arama yapan kişiye yakınlık, harita sonuçlarında yer almak için en önemli sıralama faktörlerinden biridir. 


 • Sosyal medya profilleri , Google’ın kontrol etmesi için konum iletişim bilgilerinizi yayınlayabileceğiniz başka bir yer sağlar

 • Sosyal paylaşımlar size yerel hashtag’leri, yerel anahtar kelimeleri ve konum etiketlerini kullanmanız için bir yer sağlar.

 • Google İşletme Profiliniz artık sosyal medyanın bir kolu gibi işlev görüyor, çünkü gönderiler yayınlayabiliyorsunuz. 


Şimdiye kadar muhtemelen burada ortak bir tema olduğunu fark etmişsinizdir: sosyal medyanın yerel SEO üzerindeki etkisi artan görünürlük ve trafiktir, bu da arama sıralamasını daha önce bahsedilen tüm şekillerde dolaylı olarak etkileyebilir. 


İşte yerel SEO için sosyal medyanın tatlı bonusu – Facebook incelemeleri Google arama sonuçlarında gösterilir. Bir sıralama faktörü olmasalar da (Google İşletme incelemelerinin aksine), bu incelemeleri arama sonuçlarında görmek , bir kişinin tıklayıp tıklamama kararını etkileyebilir. 


Bu nedenle, sosyal medya NAP’ınızın web sitenizin altbilgisi ve sahip olduğunuz tüm konum sayfalarıyla eşleştiğinden emin olun . Facebook ve Google Business gibi insanların kontrol ettiği tüm ilgili yerlerde bu saatleri doğru bir şekilde ayarlayın ve bunları tatiller ve diğer kapanışlar için güncellediğinizden emin olun! 


Ve ilgili olduğunda hashtag’ler de dahil olmak üzere tüm sosyal medya profillerinizde kesinlikle yerel anahtar kelimeler kullanın. 


SEO Sosyal Medyaya Nasıl Yardımcı Olur?


Ama sosyal medya SEO hakkında yeterince – peki ya SEO, um, sosyal medya? Bu ortaklıkta  tüm işi sosyal yapmıyor !


 • İçeriğinizi arama sonuçlarında görmek, sosyal profillerinizi arayan ve sizi takip eden kişilere yol açabilir.

 • Google, bir sosyal profili sürdürmek için harcadığınız zaman ve çabayı , işletme adınızı (doğrular – tahmin ettiniz! – NAP’nizi web siteniz ve Google İşletme listenizle eşleştirmek yoluyla ) aramalarda dizine ekleyerek ödüllendirir.

 • SEO anahtar kelime araştırmanızı, daha iyi optimize edilmiş yazı başlıkları yazmak ve hashtag’leri belirlemek için kullanabilirsiniz.

 • Google Analytics verileriniz, trafik ve etkileşim yoluyla  kitlenizde en iyi yankı uyandıran içerik ve konular hakkında harika bilgiler sağlar ve bu bilgiler sosyal içerik oluşturmaya rehberlik edebilir


Sonuç olarak, sosyal medya SEO, görmezden gelmeyi göze alamayacağınız dinamik bir ikili. SEO ve pazarlama çabalarınızı karşılıklı olarak desteklerken, bir topluluk oluşturmak, markanızı insancıllaştırmak ve mesajınızı ve çalışmanızı yükseltmek için bir fırsattır.


Umarım artık sosyal medya SEO’sunun harikalığına %100 ikna olmuşsunuzdur. Mutlu optimizasyon!Web Tasarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir