Motorlu Araçlarla Satılan Aksesuarlardaki ÖTV Değişti


Motorlu araç ticaretiyle uğraşan ÖTV mükelleflerince aracın tesliminden sonra yapılan aksesuar, boya koruma, kuaför ve ek paketler gibi hizmetlere ilişkin bedellerin artık ÖTV’ye tabi olmadığı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıklamasından ve Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra netleşti.

Türkiye’de otomobillerden alınan ÖTV, siyasetin yeni bir tartışma konusu olmuş ve ülke gündeminin üst sıralarında yerini almıştı. Bugün yayınlanan Resmî Gazete ile birlikte ÖTV değiştirme yetkisinin resmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verildiğinden ve Cumhurbaşkanının yalnızca ÖTV oranını değil, tüm sistemi değiştirebileceği bir yetkisiyle ilgili tebliğe eklendiğinden bahsetmiştik.  

Bu yetkiyle araçlardaki ÖTV’nin düşürülmesi ya da tamamen kaldırılması sosyal medyada tartışılmaya başlanmıştı. Uzun zamandır hükümetin gündeminde olan ÖTV meselesi ile ilgili gelişmeler devam ederken, ÖTV olmasaydı otomobil fiyatlarının ne olabileceğini de sizlerle paylaşmıştık. Gündem bu kadar yoğunken bu konuyla ilgili başka bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Aksesuar, boya ve ek paketlerden ÖTV alınmayacak

donanım ötv kaldırıldı

Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğe dair bazı yanlış anlaşılmalar ortaya çıkmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, ÖTV Uygulama Genel Tebliği’nde yer alan bazı konularda yaşanan yanlış anlaşılmalara açıklık getirdi. Bu kapsamda, motorlu araç ticareti ile uğraşan ÖTV mükelleflerince taşıt tesliminden sonra satılan araç için yapılan aksesuar, boya koruma, kuaför, ek garanti ve benzeri ek paketlerden ÖTV alınmayacak. Araç satılmadan önce eklenenler ise ÖTV’ye tabi tutulmaya devam edecek.

ÖTV Kanun’u uyarınca ÖTV kapsamı dışında bırakılan itfaiye araçlarının niteliği ve taşıması gereken özelliklerin ne olduğu da açıklığa kavuşturuldu. Buna göre, ÖTV kapsamına girmeyen itfaiye araçlarının yürürlüğe giren tebliğe dahil olabilmesi için araçların bazı donanımlara sahip olması gerektiği netleşti.

OYDER konuyla ilgili bir açıklama yaptı

Kaynak :
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/motorlu-araclarda-otv-uygulamalari-degisti/2645890

Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir