Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2021


ehliyetsiz araç kullanan kişiye ceza kesen iki polis

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası zannedildiği gibi tek bir rakam değil. Kimi durumda ceza sadece sürücüye değil, aracın sahibine de kesiliyor. Ne şekilde ehliyetsiz araç kullanıldığına göre cezalar da değişiyor. İşte yasaya göre ehliyetsiz araç kullanma cezaları:

Ehliyetiniz varken ehliyetsiz araç kullanma cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 44. Maddesi 1/b’ye göre eğer ehliyetiniz varsa fakat sürüş sırasında yanınızda değilse, denetimlerde sorulduğunda gösteremezseniz veya göstermeyi reddederseniz bu şekilde ehliyetsiz araç kullanma cezası 314 TL. Peşin öderseniz 235,5 TL. Bu durumun ceza puanı ise 5 ceza puanı.

Trafik cezamı ödemezsem ne olur? Öğrenmek için tıklayın.

Ehliyetsiz araç kullanma cezası

Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası, 2021’de Trafik Ceza Kanunu’nun 36.maddesi 3a şıkkına göre 2.698 TL dir. Eğer ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 2.023,5 TL dir.

Eğer kullandığınız aracın sahibi siz değilseniz, sahibine de tescilli plaka üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor, böylece ceza 2’ye katlanıyor ve 5.396 TL oluyor. Eğer ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 4.047 TL oluyor.

Ehliyet iptal edildiği halde araç kullanmanın cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 36.maddesi 3c maddesine göre ehliyetiniz iptal edildiği halde araç kullanmanız halinde 2.698 TL para cezası var. (%25 indirimli 2.023,5 TL) Ehliyet iptal edildiği halde araç kullanırsanız araç kullanmaktan da men edilirsiniz. Eğer araç sahibi siz değilseniz aracının kullanılmasına izin veren araç sahibine de plaka üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor. Ehliyet yenilemek için Ehliyet yenileme ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ehliyetiniz geçici olarak geri alınmışken araç kullanmanın cezası

Ehliyetiniz bir nedenle geçici olarak veya tedbiren geri alındıysa ve bu durumda araç ehliyetsiz kullanırsanız, Trafik Ceza Kanunu’nun 36.maddesi 3b kısmına göre araç kullanmaktan men edilir ve 2.698 TL (%25 indirimli 2.023,5 TL) para cezası ödersiniz.

Eğer kullandığınız araç sizin değilse de, aracı kullandıran araç sahibine tescil plakası üzerinden aynı miktarda ceza kesiliyor, böylece ceza 2’ye katlanıyor ve 5.396 TL oluyor. Eğer ceza 15 gün içerisinde ödenirse %25 indirimle 4.047 TL oluyor.

Araç sınıfına uygun ehliyet olmadan araç kullanma cezası

Trafik Ceza Kanunu’nun 39. Maddesi 2.fıkrasına göre ehliyet sınıfınıza göre sürmeye yetkiniz olmayan araçları sürmeniz halinde hem size hem de aracı size kullandırtanlara ceza yazılıyor. 2021 itibariyle bu ceza bedeli 1.339 TL, 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirimle 1.004,25 TL.

Araç sizin değilse, araç sahibine de tescil plakasına göre aynı miktarda ceza kesiliyor ve aracı kullanmaktan men ediliyor. Bu durumun ceza puanı ise 20 ceza puanı.

Arabamı galeriye satmak istiyorum diyenler için “Hemen Araba Sat” ile Araba.com hizmetinizde.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir