Hibrit Nedir? ve Ne İşe Yarar – Yeni Model İncelemeleri


Hibrit otomobiller nedir sorusunun cevabı benzin sarfiyatını azaltmaktır. Bunu sağlamak için sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede kısmen 0 emisyon salınımı sağlamaktadır. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji, benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj edilmektedir. Dolayısıyla bu araçların elektriğe bağlanarak şarj edilmesi gibi bir gereksinim yoktur.

hibrit nedir

Ya da arabada performanslı bir sürüş deneyimi yaşamak isteniyor ve limitleri zorlanıyor işte tam da bu anda araç, elektrik motorunu ,hem  jeneratör hem de bataryayla besler ve çalışır halde olan benzin motoruna ek güç sağlar. Ve tüm bu işlemler için hiçbir şey yapılmasına gerek yok. Her şeyi araba planlıyor ve işleme koyuyor.

Günümüzde kullanılan hibrit motorların neredeyse tamamı  içten yanmalı bir benzin motorunun yanında batarya, elektrik motoru ve bir de jeneratörün sisteme dahil edilmesiyle oluşturulur. Bu teknoloji benzinli motorlara göre %40-50 daha verimlidir. Çünkü hibrit motor teknolojisi  daha akıllı bir sistemdir ve motora beş farklı işleyiş biçimi belirler. Yani araç gerekli güç ve elektrik düzeyine göre kendisine en uygun olan çalışma şeklini belirler. Örnek vermek gerekirse araç bir yokuşta ve araç elektrik motoru ile kalkışı gerçekleştiremeyeceğini anladı. Bu durumda benzin motoru aktif hale geliyor ve hız kazanıyor. Gerekli ivmeyi aldıktan sonra tekrar elektrik motoru devreye giriyor. Hibrit nedir sorusuna kısa bir cevap bu şekilde yapılabilir. Ayrıca hibrit ve elektrikli araçlar emisyon muayenesinden muaf tutulur.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir