Otomobil Alım Satımına Sınırlama Geldi


Hükümetin otomobil sektörünü normale döndürme amacı güden planı belli oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan bildiriye göre yeni bir araç alan kişiler, ilk tescil süresinin üzerinden 6 ay geçmeden aracını satamayacak.

Türkiye’de bir sıfır otomobil sahibi olmak, son dönemlerde neredeyse imkansız hale geldi. Bir yandan çip krizi ve sıfır araç kıtlığı, diğer yandan ise fiyat patlaması derken, araç sahibi olmak isteyen vatandaşlar umutlarını başka baharlara ertelediler. Bunun farkında olan devlet de bir süredir çözüm arayışında. Hatta Ticaret Bakanı Mehmet Muş, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklama ile satış kısıtlaması geleceğinden bahsetmişti. “Belli kilometre dolmadan veya belli süre geçmeden satış kısıtlaması getireceğiz.” diyen Muş, detay vermese de konuyla ilgili yeni bilgiler paylaşılmış durumda.

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin haberine göre Mehmet Muş’un düzenleme sinyali, çok yakın bir gelecekte karşımıza çıkacak. Piyasa normale dönene kadar devam edecek düzenleme kapsamında vatandaşlar, diledikleri gibi araç alıp satamayacaklar. Hükümet, bu düzenleme kapsamında çok sert cezai yaptırımlar düşünüyor. Gelin hep birlikte; otomobil sektörünü etkileyecek düzenlemenin detaylarına bakalım.

6 ay veya 6.000 km kısıtlaması geldi!

otomobil satışları

Resmi Gazete’de yayınlanan bildiriye göre vatandaş, sıfır araç satın aldıktan sonra ya 6 ay boyunca kullanmak zorunda kalacak ya da satıştan sonra 6.000 kilometre yol yapacak. Bu şartlar sağlanmaz ise o aracın bir kez daha el değiştirmesi mümkün olmayacak. İddiaya göre bakanlık, bu kısıtlamaya uymayan vatandaşlara çok ciddi para cezaları uygulayacak. Ancak bu cezanın tutarına ilişkin hiçbir bilgi söz konusu değil. 

Yeni düzenlemeye göre; ikinci el araç ticaretiyle uğraşan kişiler, 1 Temmuz 2023 tarihinden önce otomobil ve arazi araçlarının ilk tescil tarihinin üzerinden 6 ay veya 6.000 km geçmeden araçların satışını gerçekleştiremeyecek. Bununla birlikte Ticaret Bakanlığı, bu süreyi altı aya kadar uzatabilecek. Yeni yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten (bugünden itibaren) tescil edilen araçların satışı ise 15 Eylül 2022 tarihine kadar yeni düzenlemeye takılmadan gerçekleştirilebilecek. 

Yapılan bu yeni düzenlemenin geçici olduğunu da yukarıda yer alan ilk maddede görebilirsiniz. Ancak düzenlemeye uymadan araç satışı yapacak olan kişilere ne gibi cezai yaptırımlar uygulanacağı henüz açıklanmadı.

Kaynak :
https://www.gazetepencere.com/aldiginiz-sifir-otomobili-6-ay-satamayacaksiniz/

Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir