MacOS Ventura ve iPadOS 16’nın Ertelendiği İddia Edildi


Apple’ın işletim sistemleri için hazırladığı güncellemelerde kısmen de olsa gecikme yaşanabileceği iddia edildi. Özellikle MacOS ve iPadOS güncellemeleri ekim ayına kalabilir.

Apple‘ın başarısında en önemli rol oynayan etmenlerden biri, cihazın donanımını en üst seviyede kullanabilen ve pek çok kişi için bir numaralı tercih sebebi haline gelmiş olan işletim sistemleridir. Bu olumlu etkiyi korumak isteyen Apple’ın yeni işletim sistemi güncellemeleri de yolda. 

Amerika merkezli teknoloji devinin iOS 16 için ilk hazırlıkları tamamladığı yönünde haberler gelse de iPad ve Mac için henüz tünelin sonundaki ışık gözükmüyor. Eylül ayında iOS 16’yı herkese açacağı belirtilen Apple, gelen haberlere göre iPadOS 16 ve macOS Ventura için ise ekim ayını bekleyecek.

Apple’ın beklemek için bir sebebi var

macOS Ventura

İddialara göre Apple, önümüzdeki ay gerçekleştireceği ve yeni iPhone 14 ailesini tanıtacağı etkinlik için iOS 16‘yı bu ay içerisinde hazır etmeyi başardı. Böylece yeni akıllı telefonlar piyasaya çıktığında, telefonların donanımına uygun işletim sistemi de çıkmış olacak. Öte yandan Apple’ın eylül etkinliğinde iPhone harici “yeni donanımlar” da göreceğimiz söyleniyor. Yani epeydir beklenen Apple Watch series 8‘i de bu etkinlikte görebiliriz.

macOS Ventura ve iPadOS 16’nın ekim ayında geleceği iddia ediliyor. Bu durumun nedeni ise Apple’ın henüz işletim sistemlerinin kararlı sürümünü bitirememiş olması değil. Firmanın amacı, yeni donanımlarına uygun bir işletim sistemi ile karşımıza çıkmak.

Bu iddialar Apple’ın geçmişine baktığımızda oldukça mantıklı duruyor. Pandemi öncesinde de firma, iPhone serisi için eylül ayında bir tanıtım yapıp bir ay sonra WDCC benzeri bir etkinlikte de yeni mac ve iPad’leri duyurmuştu. 

Kaynak :
https://appleinsider.com/articles/22/08/21/apple-finishes-ios-16-development-for-september-release

Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir