TikTok’ta Keylloger Gibi Çalışan Gizli Bir Kod Keşfedildi


Daha önce Google ve Twitter gibi şirketlerde çalışan siber güvenlik uzmanı Felix Krause, TikTok’un uygulama içi tarayıcısında kredi kartı ve şifreleri takip etmek için kullanılan özel bir kod keşfettiğini açıkladı ve Apple’ı önlem almaya çağırdı.

Çin merkezli sosyal medya devi TikTok, bir yandan sahip olduğu özelliklerle Instagram ve YouTube örnek oluyor; diğer yandan ‘küresel takip uygulaması’ olduğuna yönelik endişeler giderek artıyor. Bu endişelere dair son kritik bulgular, daha önce Twitter’da çalışırken Almanya’da Forbes dergisine kapak olan iOS geliştiricisi ve siber güvenlik uzmanı Felix Krause’den geldi, yani kaynak epey güvenilir.

Krause’nin ortaya koyduğu delillere göre TikTok içerisinde herhangi bir bağlantıya tıkladığınızda açılan uygulama içi tarayıcı (Instagram’daki linklere tıklayınca açılan tarayıcı gibi), kredi kartı ve şifre gibi kritik bilgileri kaydeden, gizli bir koda sahip. Yani TikTok’ta gezerken farklı bir internet sitesi bağlantısı görürseniz, sadece o linke tıkladığınız bilgisi değil; örneğin o linkte gerçekleştirdiğiniz bir alışveriş sırasında kullandığınız bilgiler de kaydedililiyor.

“Bastığınız her tuşu izleyen keylogger yazılımı ile eşdeğer” 

Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.