Araç Değeri Nasıl Hesaplanır? | Aracın Değerini Etkileyen Faktörler


Araç değeri hesaplama, eskiden yoğun enerji ve zaman harcanması gereken bir süreç niteliği taşırdı. Üstelik güncel fiyatların belirlenmesi için uygulanan yöntemlerin güvenilirliği epey tartışma konusuydu. Günümüzde ise bu amaç doğrultusunda kullanabileceğiniz farklı seçenekler mevcut. Araç değeri hesaplamak için kullanabileceğiniz yöntemleri ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımızda sizler için derledik.

araç değeri hesaplaması

Aracımın Değerini Nereden ve Nasıl Öğrenebilirim?

“Arabamın değeri konusunda bilgi sahibi olmak istiyorum.” diyen sürücülerin yönelebilecekleri iki farklı yöntem bulunur:

  • Türkiye Sigorta Birliği tarafından her ay belirli aralıklarla yayımlanan araç kasko değer listesini incelemek, bu yöntemlerin ilkidir. Listedeki araç değerleri; marka, model ve üretim yılına göre belirlenir. Düzenli olarak güncellenen değerler, başta sigortacılık sektörü olmak üzere birçok alanda referans niteliği taşır.
  • Aracımın değeri acaba nedir sorusuna yanıt ararken çevrim içi ikinci el satış platformlarından yararlanmayı da düşünebilirsiniz. Hatta bu yönteme, iki farklı durumda öncelik verebilirsiniz. Yani satış konusunda henüz kararsızsanız, piyasa araştırması yapmak amacıyla platform vasıtasıyla çeşitli kriterlere göre arama yapabilirsiniz. Böylece size yol gösterecek bilgilere zahmetsizce ulaşabilirsiniz.
  • Aracınızı satmaya kesin olarak karar verdiğinizde ise ikinci el satış platformlarının sunduğu ücretsiz ekspertiz hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kapsamlı kontroller sonucunda aracınıza yönelik platformdan son bir teklif alırsınız. Bu teklif sayesinde sahip olduğunuz otomobilin güncel değeri hakkında soru işaretlerini zihninizden tamamen uzaklaştırabilirsiniz.

Araç Değeri Hesaplanırken Nelere Dikkat Edilir?

Araba değeri hesaplanırken şu kriterler göz önünde bulundurulur:

  • Piyasa değeri
  • Araç yaşı
  • Kullanım geçmişi
  • Kaza geçmişi
  • Donanımlar

Piyasa Değeri

Aracın gerçekte ne kadar değere sahip olduğunu bulmak için öncelikle piyasadaki muadillerinin fiyatları gözden geçirilir. Bu amaçla aynı yıl içerisinde üretilmiş ve benzer kilometre aralığındaki araçlara odaklanılır. Eğer hesaplamayı siz yapacaksanız pratik bir yönteme başvurabilirsiniz. Yani araba fiyatı öğrenme amacıyla eskiden olduğu gibi araba pazarlarını ve galerileri gezmeye uzun süreler harcamak yerine online platformlara yönelebilirsiniz.

İkinci el araba satışı söz konusu olduğunda Türkiye’de ilk akla gelen seçeneklerden Carvak yardımıyla detaylı sonuçlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Aracın Yaşı

Araç değerleme esnasında dikkat edilmesi gereken bir sonraki konu, otomobilin yaşıdır. Nadiren karşılaşabileceğiniz istisnalar dışında eski modellerin fiyatları, yenilere göre daha düşüktür. Zira teknolojik açıdan kendilerinden sonra üretilen modellerin gerisinde kalır. Aynı zamanda araçların model yılları eskidikçe, ödenmesi gereken vergi miktarı da kayda değer oranda azalır.

araba piyasa değeri hesaplama

Kullanım Geçmişi

Bir aracın değeri, geçmişte nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Özellikle ticari amaçla kullanılan otomobillere yönelik talep, hususi kullanım geçmişine sahip olanlar ile kıyaslandığında çok daha düşüktür. Çünkü kiralama şirketlerinin portföyünde yer almış ya da taksi olarak kullanılmış bir aracın yıpranma payı, kullanım yoğunluğu nedeniyle bir hayli yüksektir. Bu nedenden dolayı sürücüler, piyasa fiyatının çok altında satışa sunulmalarına rağmen bakım maliyetlerini belirsizliğinden dolayı bu tarz araçları almaya sıcak bakmayabilir.

Kaza Geçmişi

Tıpkı kullanım şekli gibi kaza geçmişi de araç değer hesaplama esnasında göz önünde bulundurulan kriterler arasında yer alır. Hatta bu kıstas; aynı yılda üretilmiş, benzer donanım özelliklerine sahip ve aynı kullanım yoğunluğuna sahip araçlarda fiyat farklılıklarının ana sebebi konumundadır. Diğer yandan, ağır hasar kaydının ve değişen ya da boyalı parçaların olup olmaması, değere etki eder. Ayrıca araca yönelik doğru fiyatlandırma yapılabilmesi için ekspertiz kontrolü sırasında araç kabinindeki deformasyon durumuna da bakılır.

Donanımlar

Otomobiller, genelde fabrikadan model ya da versiyon bazlı standart donanım özelliklerine sahip olarak çıkar. Ancak bazı sürücüler, kullanım alışkanlıklarına ve kişisel zevklerine göre araçlarına eklemeler yapabilir. Bu durum nedeniyle de satış esnasında yaptıkları masraf oranında fiyatı yükseltebilirler. Dolayısıyla siz de benzer bir yaklaşım benimseyebilirsiniz. Ancak eklediğiniz donanıma aracın fiyatını yükseltmenin araç kasko değer listesindeki meblağ ile farklılık oluşturacağını bilmekte fayda vardır.

Carvak ile Araç Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

arabam ne kadar eder

Carvak’ta, araçların değeri detaylı incelemeler sonucunda belirlenir. Bu doğrultuda öncelikle araç sahibinin beyanı dikkate alınır. Hemen sonrasında ise 240 farklı noktaya odaklanılan kapsamlı ekspertiz kontrolüne geçilir. Motor, boya ve mekanik testlerin ardından son fiyat teklifi oluşturulur. Araç sahibinin kendisine iletilen bu teklifi üç iş günü içerisinde kabul etmesi durumunda satış işlemleri gerçekleştirilir.

Carvak’ta, araçların değeri detaylı incelemeler sonucunda belirlenir. Bu doğrultuda öncelikle araç sahibinin beyanı dikkate alınır. Hemen sonrasında ise 240 farklı noktaya odaklanılan kapsamlı ekspertiz kontrolüne geçilir. Motor, boya ve mekanik testlerin ardından son fiyat teklifi oluşturulur. Araç sahibinin kendisine iletilen bu teklifi üç iş günü içerisinde kabul etmesi durumunda satış işlemleri gerçekleştirilir.

Carvak hizmet noktalarında ücretsiz yararlanabileceğiniz ekspertiz kontrolünde yalnızca alanlarında eğitimli ve deneyim sahibi teknisyenler görev alır. Carvak tarafından belirlenen yüksek standart doğrultusunda yapılan kontroller sonrasındaki teklif hazırlama aşamasında güncel piyasa şartları ve aracın mevcut durumu göz önünde bulundurulur.

Carvak ile Arabanın Değerini Hızlıca Hesapla!

araba değeri hesaplayıcı

Carvak aracılığıyla aracınızın değerini hızlıca öğrenebilirsiniz. Bunun için carvak.com ana menüsünden “Arabanı Sat” bölümüne tıklamanız yeterlidir. Karşınıza çıkan formda üretim yılı, marka, model, versiyon, renk ve kilometre gibi birkaç bilgiyi seçtikten sonra hiç zaman kaybetmeden ilk fiyat teklifinizi alabilirsiniz.

Satışı sonlandırmak içinse tek yapmanız gereken ücretsiz ekspertiz randevusu planlamaktan ibaret. Randevu için size en yakın Carvak hizmet noktasından birini tercih edebilir ya da İstanbul sınırları içerisinde geçerli adreste ekspertiz hizmetinden yararlanabilirsiniz. Tüm bu adımların ardından size sunulacak nihai teklife olumlu yanıt vermeniz durumunda, ödemenizi güvenli transfer kanalları aracılığıyla aynı gün içerisinde hesabınıza yatırılır.

Carvak tarafından sunulan ücretsiz araç değeri hesaplama hizmetinden hemen faydalanın. Aracınızın değerini hızlı ve güvenli yolla öğrenmenin keyfini sürün!Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir